Při výběru pneumatik pomůže značení pneumatik EU

zimní pneumatiky

Povinný štítek pneumatiky EU již není tak nový, ale možná by stálo za to popsat, jak funguje, protože nákup pneumatik se neprovádí tak často. Značení pneumatik EU obsahuje následující informace, díky nimž bude váš výběr pneumatik o něco informovanější, úspora paliva, přilnavost za mokra a vnější hladina hluku. Ty jsou zobrazeny velmi ilustrativním způsobem, aby bylo zajištěno, že je snadno pochopíte a vyberete si podle nich. Mohou být pro vás nejdůležitějšími kritérii výběru, takže je důležité vědět, co bude klíčové. Přesto se jedná o obecná kritéria a měla by být pokud možno maximalizována.

Předpokládejme, že se začneme dívat na spotřebu paliva, kde se dívá na valivý odpor. Odhaduje se, že 20% spotřeby paliva automobilu je způsobeno valivým odporem. Protože spotřeba paliva je přímo spojena s emisemi CO2, má také dopad na životní prostředí. Klasifikace se pohybuje od A do G. A je nejnižší a má zelenou barvu, kde G je pak zbarveno červeně a má nejhorší úroveň palivové účinnosti.

Pak máte přilnavost za mokra, což je váš bezpečnostní ukazatel měřený podle toho, jak rychle se auto pohybující se rychlostí 80 km/h jedoucí na mokrém asfaltu dokáže zcela zastavit. Zde se pohybuje od A do F, kde A je nejnižší brzdná dráha a rozdíl v brzdné dráze mezi A a F jsou čtyři délky vozu, což může znamenat vyhýbání se nehodě a být v jednom.

Konečně máte úroveň hluku, kterou pneumatiky rozdávají při odvalování. To má také snížit rušivý hluk auta do vnějšího prostředí. Zde se pohybuje od soundbarů, kde nejnižší je 1 bar a až 3 bary, kde je ten pod schválenou úrovní a jde až do 3 barů, což je nad schválenou úrovní.

 

To funguje nejlépe u letních pneumatik. Pokud kupujete zimní pneumatiky, neexistuje nic, co by souviselo s tím, jak dobře si v těchto podmínkách budou počínat, proto je důležité to zohlednit v procesu rovnice a výběru.

Další informace o štítcích pneumatik EU naleznete na: https://www.nokiantyres.cz/

 

View more presentations on SharePresentation
Scroll to Top